Skip to main content

Mozk; Cihangir, Çukurcuma’da şirin mi şirin dört katlı bir vintage durağı. Bu mekana adımınızı attığınız ilk andan itibaren eski zamanların o buram buram kokusu burnunuzu dolduruyor. Daha sonra ise o kokunun eşliğinde sımsıcak bir hava sarıp sarmalıyor sizi. O eski zaman eşyalarına baktıkça, gözlerinizin önünde siyah beyaz karelerden oluşan nostaljik bir şey canlanıyor ister istemez.

Bazı Parçalar var ki Satmaya Kıyamıyoruz

mozk-very-important person-dergisi

“2007 yılında İngiltere’de eski ürün toplamayla alakalı bir işimiz vardı. Onları tekrar renove edip satıyor, kiralıyor ya da sahnelere sunuyorduk. Sonra sevdiğimiz ürünleri satmaktan endişe duymaya başladık ve satmak istemedik. Bu da bizi üretime yöneltti. 2009’da burayı açtık. Biz eski tarz mobilyaları da giydiriyoruz. İkinci el pazarlarından, ihalelerden, müzayedelerden bulduğumuz özel parçaları alıp re- nove ediyoruz. Ama artık renove ettiğimiz ürünü satmak istemiyoruz. Mesela alt katta bazı orijinal parçalar var, onları vermek istemiyoruz. Onları izlemek, araştırmak bize bambaşka bir haz veriyor, üretimde bizi doğru noktaya götürüyor.”

Vintage Tutkusu

Hem kıyafette, hem de mobilyada çeşitli vintage ürünler var Mozk’ta. “Biz vintage aşığıyız” diyen çiftin yeni tasarımları da ge aşığıyız” diyen çiftin yeni tasarımları da sergileniyor burada. Berk Özkanlı mobilya tasarımları yapıyor. Selda Hanım da moda tasarımları..

Şu anda özellikle mobilya ve dekorasyonda eski tarza bir dönüş olduğuna dikkat çeken Özkanlı çiftine göre, aslında eski hiçbir zaman bitmedi, hep vardı; fakat bu kadar alenen bilinmiyordu. “Türkiye her şeyi çok hızlı kullanıp attığı için vintage işi sarmaya başladı. Eskiden ikinci el bağışla- nırdı ve insanlar gizli gizli giyinmeye çalışırlardı, hibe ederlerdi. Şimdi bize satmaya getiriyorlar.”

Berk Özkanlı’ya göre vintage çok hızlı tükenecek, ama vintage kavramı hiç bit- meyecek. “Vintage kavramının içinde yer alan bazı ürünler elenecek. Özentiden dolayı çok pop tarzdaki o renkli mobilyaların ortadan kaybolduğunu göreceğiz. Bir de mesela, 12 kişilik bir yemek masasını, çok güzel bir sehpayı kimse atmak istemez. Bu evrensel bir çalışmadır. Vintage kavramının içinde de evrensel çalışmalar var. Moda için de aynı şey geçerlidir. Bir kıyafet vardır, o asla gardıroptan çıkmaz; insan yaşlanır, o hala durur. O bir klasiktir” diye konuşuyor Şan Özkanlı.

2 Comments

Leave a Reply

Open chat
1
Hi!
Can I help you?